уторак, 20. децембар 2016.

Maline i nadmorska visina


  Postovi koje pisem ovde su bazirani na mom licnom iskustvu i iz onog sto sam videla svojim ocima. Sve napisano se pre svega odnosi na sorte VILAMET I TJULAMIN, jer sa njma radim. Na vama je da li cete to prihvatiti ili ne...
  Videla sam mnogo malinjaka i po tome mogu zakljuciti da su najbolji oni u brdsko-planinskim predelima. Znam da se neke sorte kao sto su polka i polana gaje i u ravnici ,na alkalnim zemljistima, ali o njima ja necu pisati jer nemam iskustva s njima i sve sto bih napisala bilo bi nagadjanje a to ne zelim.
  Dakle, nadmorske visine od nekih 500m-900m su po meni idealne za malinu vilamet.
  Zasto?
  Pa na tim visinama i pored velikih klimatskih promena i dalje imamo sva 4 godisnja doba, a ona su malini jako bitna kako bi fino prelazila iz jedne razvojne faze u drugu.
  Prolece sa umerenim temperaturama,sa kisom (bitno za  razvoj biljke ali i za rastvaranje djubriva koja se unose u prolece.Dzabe ste bacali osnovna djubriva ako ona ostanu na povrsini i ne rastvore se).Topla leta sa svezim nocima gde se ujutru formira rosa, i cesti vetrovi koji rashladjuju vazduh (za malinu nisu dobre ni visoke temperature preko 30C).Jesen je bitna jer su biljci potrebne nize temperature i jutarnja slana, kako bi opao list i omogucio biljci da spremna udje u fazu mirovanja.
   Zima- pozeljno je da bude sa sneznim padavinama, jer ukoliko ih nema vece su sanse za izmrzavanje biljke tj. pupoljaka.

  Malinjaci na nadmorskim visinama preko 1000m lepo uspevaju i daju dobre prinose, samo cesto imaju problem zimi sa velikim kolicinama snega koji zna napraviti ozbiljnu stetu jer polomi mnogo lastara.Ali malina je takva biljka da uvek nesto i ostane za vezivanje u prolece. Takodje stetu u planinskim predelima cesto nanose i prolecni snegovi (desava se da padaju u aprilu pa i maju a malina je tada uveliko ulistala sto nje dobro).

  Malinjaci ispod 400m, a da su vilamet, cesto po izgledu ne lice na malinjak vec na neki neuspeo pokusaj...Visine oko 1m, sa bocnim granama po 10cm...imaju i oni prinos ali koliko su isplativi je veliko pitanje.
Svesna sam da svako hvali svoje ali budimo malo realni.

  Gajenje maline je izazov kao i sve drugo sto se radi "pod otvorenim nebom".Zna se u kojoj je fazi sta potrebno uraditi (ni pre ni kasnije), u to se mora uloziti trud i rad ali potrebno je da vam vremenske prilike to dozvole...Treba vam "dobra zemlja",povoljan polozaj parcele, geografski polozaj, adekvatan odnos elemenata u zemljistu...A da li se sve moze ispostovati ??? Naravno da ne moze zato treba odrediti prioritete, ostalo prilagodjavati i koracati napred putem koji ste sebi zacrtali...


  Zato ja cesto kazem da je malinarstvo umetnost jer treba u jednu celinu upakovati mnogo stvari koje su na prvi pogled ne spojive...


     

Autor: ZVRCKO,gajenjemaline.blogspot.rs