недеља, 8. јануар 2017.

Kako pobediti bakterioznu plamenjacu maline?



  Bakteriozna plamenjaca u malinjacima na prostoru Srbije sporadicno  se pojavljuje. Idealni uslovi za pojavu ove bolesti su dugotrajni kisni periodi koji sa sobom nose nize temperature i veliku vlaznost vazduha uz preveliko unosenje azotnih djubriva.
 Bakterioza maline kada se pojavi moze napraviti veliku stetu malinjaku, pogotovo ako se ne prepozna na vreme. Cesto se pomesa sa nekim drugim oboljenjem bas zbog toga sto se retko javlja. 
       
                Sta je bakteriozna plamenjaca maline i kako je prepoznati?

 Bakteriozna plamenjaca je oboljenje koje, sto joj samo ime kaze, izazivaju bakterije. Nama nije bitno koje su to bakterije ali je bitno da znamo prepoznati oboljenje.

     Simptomi su: vrhovi izdanaka su kao spaljeni, tamni, negde crni, nalicje lista dobija sivu (srebrnu) boju. Bolest krece od vrhova izdanaka pa se postepeno spusta niz stablo. Lisce ne opada odmah vec se povija i pravi oblik "pastirskog stapa".


 
     Kako spreciti pojavu bakteriozne plamenjace u malinjaku?

Biljka je zivo bice kao i covek.
Svima je poznato da kada se kod ljudi pojavi epidemija prvo obolevaju oni koji imaju "slab" imunitet ili pripadaju tzv. rizicnim grupama (vec boluju od nekih drugih oboljenja a samim tim su osetljiviji). Tako je i kod biljaka ,u ovom slucaju kod maline. Biljka koja je zdrava, ima dovoljno pristupacne hrane, koja je dobro zasticena, prvenstveno bakarnim preparatima posle berbe ,u jesen i prolece, imace "jak imunitet" i bice mnogo otpornija od biljaka koje oskudevaju.   Veoma bitno je i ne preterivati u unosenju azota u malinjak, vec unositi cesce a manje kolicine, vrsiti  pravovremeno secenje i iznosenje "starih" izdanaka kao i proredjivanje novih posle berbe.

                           Najbitnija je prevencija!!!



         Sta uraditi kada se bakteriozna plamenjaca pojavi u malinjaku ?

Ukoliko i pored preduzetih mera ipak dodje do bolesti, ne cekajte da se prosiri,  vec cim primetite simptome, makaze u ruke i secite obolele izdanke (par cm nize od obolelog dela), ako je zahvatilo celu biljku izvadite je i spalite.Alkoholom dezinfikujte makaze kako ne bi prenosili bakterije na zdrave maline. Sto se tice preparata mozete malinu tretirati nekim organskim ,bakarnim preparatom, vrlo pazljivo i uz konsultaciju sa agronomom jer se cesto bakterioza pojavljuje u vreme cvetanja kada je vrlo ogranicena primena bakra !!!



Autor: ZVRČKO,gajenjemaline.blogspot.rs