субота, 24. децембар 2016.

Isplativost malinjaka

    Da li je isplativo gajiti maline ?

    Zavisi koga pitate...
    Ako pitate nekog ko nikad nije video malinjak, reci ce vam: " Sigurno da jeste cim se toliko prica o njoj." Ako pitate malinara koji se malinarstvom bavi 20,30 i vise godina, dobicete potpuno drugaciji odgovor,tipa: "Nema nista od toga,evo ja radim godinama pa ..." Postavlja se pitanje, "pa zasto radite ako je neisplativo?!"

                     Sta je tu istina ?

   Istina je uvek negde izmedju...
U tekstu koji sledi cu pokusati da objasnim ove kontradiktorne odgovore.
Najteze je onima koji tek planiraju da se bave malinarstvom,i nadam se da ce im ovaj post pomoci i otkloniti neke dileme. Isto tako moze biti koristan i iskusnim malinarima ukoliko su spremni i zele da neke svari promene i preispitaju sebe.
Znam da ce mnogi reci da je najlakse nesto napisati...ali znam i da ce mnogi sebe pronaci...

 Zasto postoji misljenje da malinari zaradjuju milione ?

Kada niste malinar ,gledate sa strane, obicno vidite velike sume novca koje se svako vece,ili nedeljno isplacuju proizvodjacima u toku berbe. Ali to nije realna slika jer ne znate koliko je taj isti proizvodjac morao uloziti sredstava ,rada i vremena da bi stigao do te faze da mu se ulozeno vraca (napominjem da Vilamet dolazi na pun rod tek trece godine) i kolike izdatke on ima.Kada se sve sabere i oduzme - zarade ima i ona nije zanemarljiva, ali nemojte ocekivati da se brzo obogatite jer je za to kao i u svakom poslu potrebno vreme.Solidnu zaradu mozete i treba da ocekujete, koliko,zavisi od vas npr. malinjak od 500 m duznih moze dati rod od 500kg -3000kg.

Zasto proizvodjaci kazu da je mala zarada ?

Ovo je pitanje zbog kog najcesce dolazi do nesuglasica. Kada vam neki malinari kazu ovu recenicu ,nisu vas slagali jer oni pricaju sopstveno iskustvo.
 Navescu nekoliko razloga zasto je tako :
- bavljenje poljoprivredom u nasoj zemlji je danas nesiguran posao, pa ljudi ne smeju da se oslone na jednu kulturu, vec sade i gaje ;maline, kukuruz, krompir, paprike uz to se bave i stocarstvom...Sve je to onda jedan zacarani krug. Kada imate previse obaveza- sve se uradi delimicno,nista potpuno jer je nemoguce. Zbog drugih obaveza veliki deo malinara ne ulazi u svoje zasade od berbe do proleca. Rezultat je smanjen prinos-mala zarada.
-Neadekvatna raspodela zarade je takodje jedan od razloga. Nemam nameru nikog da vredjam ali kako je malina jedna od isplativijih kultura, cesto se srecem sa ljudima koji novac zaradjen od maline uloze u gajenje krompira, kukuruza...Na kraju zarade nema, ali zarada od maline je sve sto ostane kada se odbije ulozeno u malinjak !!! A gde cete vi to potrositi to je licni izbor.
-Poslednje ali ne manje vazno je to sto se cesto sredstva za zastitu bilja, razne vrste djubriva i sl uzmu na odlozeno placanje od hladnjaca ili nekih drugih firmi (cesto po vecim cenama nego za gotovinsko placanje). Tada ste obavezni da deo roda date za otplatu sredstava.U tom slucaju nemate izbor kome predati malinu...


Na osnovu svega navedenog, moze se zakljuciti da je malinarstvo isplativo, a koliko zavisi od nas samih  i naravno cene , na koju mi mozemo uticati tako sto cemo berbu docekati bez dugovanja, kako bi mogli malinu predati "onom ko vise plati".






Autor: ZVRCKO